Your IP:35.173.48.53

Kampania edukacyjna „ Świadomy swoich praw”

W dniach 2-23 marca br. grupa 12 uczniów z naszej szkoły uczestniczyła w realizacji projektu – Kampania Edukacyjna „ Świadomy Swoich Praw”.

Ropa y zapatillas de running para mujer

Organizatorem Kampanii jak co roku byli: Funda­cja Generator Inspiracji oraz Pod­karpackie Centrum Edukacji Praw­nej. Projekt jest skierowany do uczniów szkół ponadgimnazjalnych z miejscowości liczących do 20 tys. mieszkańców. Celem Kampanii Edukacyj­nej „Świadomy Swoich Praw” jest zwiększenie świadomości praw­nej uczniów szkół średnich, poprzez aktywny udział w zajęciach prowadzonych przez wolontariu­szy Programu „Projektor – wolonta­riat studencki”, a przede wszystkim pogłębienie wiedzy na temat procesu karnego w sądzie powszechnym. Zadaniem projektu jest również zapoznanie uczniów z przebiegiem rozprawy sądowej, poprzez samodzielne przygotowanie symulacji takiej rozprawy. Kampania ma również na celu przybliżenie wszystkim uczestnikom ak­cji idei wolontariatu jako idei współ­pracy interpersonalnej w każdej dziedzinie życia, czego dowodem są zajęcia prowadzone przez wo­lontariuszy Programu „PROJEKTOR – wolontariat studencki”.

W tegorocznej edycji Kampanii Liceum Ogólnokształcące w Tyczynie reprezentowali uczniowie klas: 2a i 2b, którzy wcielili się w następujące role:

Dżesika Potręt- sędzia sądu rejonowego,

Katarzyna Kocur-  świadek,

Adrian Michałek – oskarżony

Dominik Polewka- świadek

Mateusz Siek- policjant, poszkodowany

Magdalena Inglot- obrońca

Katarzyna Hubka- protokolant

Oskar Litwin- prokurator

Wiktoria Kolasa- biegły sądowy

Magdalena Drygaś- pracownik sądu

Adrian Grądziel- świadek

Martyna Ryś- policjantka, poszkodowana

Opiekę nad uczniami sprawowali studenci Wydziału Prawa Uniwersytetu Rzeszowskiego, Tomasz Stępień, Andżelika Noga , Anna Dzwonkowicz, Iwona Kurzydło i Anna Sereda.

Nasi uczniowie przygotowywali rozprawę, która odnosiła się do czynu z art. 223 KK, tj. czynna napaść na funkcjonariusza policji oraz czyn z art. 178a KK, tj. jazda pod wpływem alkoholu.

Pomimo wysokiego poziomu uczniowie naszego Liceum nie zakwalifikowali się do finału.

Krzysztof Hajduk

lipiec 2020