Your IP:3.149.24.159

Wyjazd uczniów naszej szkoły do Parlamentu Europejskiego w Brukseli

Na zaproszenie Posła do Parlamentu Europejskiego Pana Stanisława Ożoga w dniach od 17 do 21 kwietnia 2015 roku uczniowie klasy 2B Liceum Ogólnokształcacego w Tyczynie: Katarzyna Hubka, Dżesika Potręt, Adrian Michałek i Dominik Polewka, pod opieką nauczyciela języka angielskiego Eweliny Pleśniak, odbyło wyjazd do Parlamentu Europejskiego w Brukseli.

Zapatillas y ropa deportiva para ni?o

Wyjazd ten był nagrodą dla uczniów za ich wzorowe zachowanie, bardzo dobre wyniki w nauce i zaangażowanie w życie szkoły. Program wycieczki obejmował zwiedzanie Brukseli i Gandawy pod opieką przewodnika, a także wizytę w Parlamencie Europejskim.

Pierwszego dnia uczestnicy wycieczki mieli możliwość obejrzeć z bliska Atomium –monumentalny model kryształu żelaza powiększony 165 miliardów razy, zlokalizowany w dzielnicy Laeken, na przedmieściachBrukseli. Następnie uczniowie zwiedzili historyczne miasto Gandawę wraz z jej pięknymi zabytkami, w tym Katedrą św. Bawona. Ponadto wzięli udział we Mszy Świętej niedzielnej odprawionej w języku polskim w Gandawie.

Drugiego dnia uczestnicy wycieczki zwiedzili Pałac Sprawiedliwości – najważniejszy i najbardziej rozpoznawalny budynek wymiaru sprawiedliwości w Belgii. Następnie wszyscy zwiedzili Kościół Najświętszej Marii Panny oraz Katedrę Świętego Michała w Brukseli. Spacerując po ulicach Brukseli zwiedzający mogli przekonać się jak pięknym jest miastem, łączącym w sobie historię i nowoczesność. Głównym punktem programu była wizyta w Parlamencie Europejskim. Uczestnicy wycieczki zwiedzili gmach, a także zostali zapoznani m.in. z tworzeniem prawa międzynarodowego, procesów jego wdrażania   i funkcjonowania. Pan Europoseł Stanisław Ożóg zwracając się do młodzieży reprezentującej szkoły średnie Powiatu Rzeszowskiego zwrócił uwagę, aby zawsze starali się stawiać sobie najwyższe cele. Zaznaczył, że nawet jeśli tak jak on, pochodzą z małych miejscowości - nie przekreśla to ich szans na odniesienie sukcesu. Europoseł Janusz Wojciechowski, który również przybył na spotkanie, zachęcał młodych ludzi do pracy nad pewnością siebie i samoświadomością w kwestii możliwości i praw Polaków w europejskiej wspólnocie. W swoim wystąpieniu poseł Wojciechowski opisał swoją pracę szczególnie w sektorze rolnictwa. Wspomniał o związanych z tym projektach unijnych i kluczowej roli jaką odgrywają tu polskie samorządy. Uczestnicy wycieczki zobaczyli także salę plenarną, w której  odbywają się obrady Parlamentu.

Wizyta uczniów naszej szkoły  w swoim głównym założeniu miała na celu zaznajomienie ich z zasadami działalności tej i innych instytucji Unii Europejskiej. Zwiedzanie stolicy Belgii, Gandawy i zapoznanie z państwem, na terenie którego usytuowane zostały unijne instytucje było bardzo miłym i dostarczającym wielu wrażeń uzupełnieniem wyjazdu.

Dziękujemy bardzo Panu Stanisławowi Ożogowi Posłowi do Parlamentu Europejskiego za zaproszenie i poświęcony młodzieży czas, a pracownikom jego biura poselskiego za organizację i opiekę podczas wyjazdu.

Ewelina Pleśniak