Your IP:18.206.238.176

Wyjazd do Wyższej Szkoły Policji w Katowicach

Klasy pierwsze co roku wyjeżdżają na zajęcia przygotowane dla nich przez Szkołę Policji w Katowicach. Jesteśmy jedną z niewielu szkół w Polsce, której uczniowie mają możliwość zobaczyć, jak szkolą się policjanci na kursie podstawowym zanim rozpoczną pracę w Policji. W czasie wizyty uczestnicy wyjazdu mogą przyglądać się zajęciom teoretycznym i praktycznym uczestników kursu oraz realizować przygotowany dla nas program. Obejmuje on zajęcia z kryminalistyki, uzbrojenia Policji, pomocy przedmedycznej, ruchu drogowego i interwencji policyjnych. Uczniowie zapoznają się z obiektami Szkoły Policji, specjalistycznymi pracowniami oraz jednym z nielicznych w całej Europie „miasteczek policyjnych”.

Szkołę Policji w Katowicach odwiedzamy również z okazji organizowanych tam specjalnych spotkań gromadzących różne formacje mundurowe. Podczas ostatniego z tych wyjazdów uczniowie mieli możliwość obejrzeć pokaz musztry paradnej połączony z występem Orkiestry Komendy Wojewódzkiej w Katowicach oraz wysłuchać koncertu rockowej grupy policyjnej „The Cops”. Uczestnicy wyjazdu obserwowali pokazy sprawności policyjnej i sportów walki oraz pokaz wyszkolenia i tresury psów policyjnych. Zapoznali się również z działaniami innych służb mundurowych, m.in. wojska i straży granicznej. Szczególne wrażenie zrobił na uczestnikach wycieczki pokaz w wykonaniu 6 batalionu powietrzno-desantowego z Gliwic. Żołnierze, którzy na co dzień uczestniczą w najtrudniejszych misjach polskiej armii zademonstrowali swoje umiejętności. Przygotowanie do działania w trudnych sytuacjach pokazali również policjanci z grup szybkiego reagowania. Dodatkową atrakcją była wystawa sprzętu policyjnego i wojskowego, pokazy pierwszej pomocy przedmedycznej i daktyloskopii oraz pokazy strzelców i Zespołu Konnego Sekcji Prewencji KMP w Chorzowie.

Podczas zajęć w Szkole Policji nasi uczniowie często spotykają swoje starsze koleżanki i kolegów, którzy ukończyli nasze liceum i zostali przyjęci do pracy w Policji, a w Katowicach odbywają kurs podstawowy. Wyjazdy do Szkoły Policji w Katowicach uzupełniamy często o zwiedzanie miast południowej Polski (Kraków, Wrocław) lub inne zajęcia o charakterze dydaktycznym – pokazy w Planetarium Śląskim w Chorzowie, gry terenowe i miejskie.

lipiec 2020