Your IP:35.173.48.53

Uczniowie LO w Tyczynie laureatami I edycji

JESTEŚMY LAUREATAMI OGOLNOPOLSKIEGO KONKURSU
Policjanci w służbie historii !!!

Zespół konkursowy LO w Tyczynie w składzie: Natalia Szewczyk, Mikołaj Hajduk i Arkadiusz Szlęzak znalazł się wśród 11 drużyn z całej Polski najwyżej ocenionych przez komisję konkursową.

Organizatorem konkursu skierowanego do 300 szkół w Polsce był Instytut Pamięci Narodowej i Komenda Główna Policji. Do udziału w konkursie zdecydowało się przystąpić ponad prawie 100 szkół, a ostateczna rywalizacja rozegrała się pomiędzy 42 zespołami konkursowymi. Nasi uczniowie znaleźli się w gronie najlepszych. Efektem ich pracy są filmy, materiały multimedialne oraz opracowania historyczne związane z losami policjantów Policji Państwowej w okresie II Rzeczypospolitej.

Przejechaliśmy setki kilometrów, zrobiliśmy tysiące zdjęć i filmów, opracowaliśmy dziesiątki źródeł historycznych. Realizacja zadań konkursowych wymagała czasami pracy w weekendy i w nocy. To była bardzo nietypowa lekcja historii i ogromne wyzwanie. Okazja do spotkań z ciekawymi ludźmi i zapomnianymi opowieściami, dzięki którym mogliśmy się przenieść w przeszłość. To było jednocześnie zadanie wymagające kreatywności, determinacji i wytrwałości. Mam nadzieję, że była to też wspaniała przygoda.

Realizacja zadań konkursowych wymagała podjęcia bardzo wielu działań, w które zaangażowali się także inni uczniowie naszej szkoły. Bardzo dziękujemy za pomoc naszym koleżankom i kolegom oraz instytucjom, stowarzyszeniom i osobom, które nas wspierały. Wśród nich były: Komenda Wojewódzka Policji w Rzeszowie, Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Rzeszowie, Komenda Miejska Policji w Krośnie, Komenda Wojewódzka Policji w Katowicach, Szkoła Policji w Katowicach, Muzeum Regionalne w Mielcu, Muzeum Okręgowe w Rzeszowie, Konna Straż Ochrony Przyrody i Tradycji im. 20 Pułku Ułanów, Podkarpackie Stowarzyszenie Miłośników Militariów. Koncepcja pracy konkursowej powstała dzięki rozmowom i wywiadom w wieloma osobami. Wśród nich byli: pani Kamila Rusek, córka przodownika Policji Państwowej, Jana Krawczyka, zamordowanego w obozie NKWD w Twerze, dyrektor Muzeum Regionalnego w Mielcu, dr Jerzy Skrzypczak, autor książki Nierozstrzelana Pamięć. Mielecki Słownik Katyński, Edward Michocki, pomysłodawca Mieleckiej Ściany Katyńskiej, Grzegorz Grześkowiak, członek zarządu Ogólnopolskiego Stowarzyszenia „Rodzina Policyjna 1939”. Nieocenioną pomoc merytoryczną uczniowie otrzymali od funkcjonariuszy Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie – Naczelnika Wydziału Komunikacji Społecznej, mł. insp. Mariusza Skiby oraz mł. asp. dr. Marcina Dziubaka.

Adidas

lipiec 2020