^W górę
  • 1 ZESPÓŁ SZKÓŁ W TYCZYNIE
    Liceum Ogólnokształcące z elementami edukacji ogólnopolicyjnej we współpracy z Komendą Wojewódzką Policji w Rzeszowie. Zajęcia teoretyczne prowadzone przez wykładowców wyższych uczelni, doświadczonych pracowników Policji i innych służb mundurowych oraz zajęcia praktyczne (w tym sporty walki), z zakresu pierwszej pomocy przedmedycznej.
  • 2 OFERTA EDUKACYJNA ZAJĘĆ DODATKOWYCH - NOWOŚCI!!!
    *Zajęcia z technik samoobrony – poznanie metod obezwładniania. *Zajęcia w Komendzie Głównej Policji w Warszawie.
  • 3 OFERTA EDUKACYJNA ZAJĘĆ DODATKOWYCH - NOWOŚCI!!!
    Możliwość rozwijania swoich zainteresowań poprzez działalność w Związku Strzeleckim „Strzelec” – zajęcia teoretyczne i praktyczne (m.in. musztra, maskowanie, zajęcia w terenie – udział w uroczystościach okolicznościowych jako reprezentacja szkoły w poczcie sztandarowym, jako służby porządkowe.
  • 4 OFERTA EDUKACYJNA ZAJĘĆ DODATKOWYCH - NOWOŚCI!!!
    *Zajęcia sportowe w ramach przygotowania do testu sprawnościowego – „Policyjny Tor Przeszkód”, przez który musi przejść każdy kandydat do pracy w Policji. *Wyjazdy do szkół policyjnych, m.in. obóz naukowy w Wyższej Szkole Policji w Szczytnie, wizyta w Szkole Policji w Katowicach.
  • 5 ZESPÓŁ SZKÓŁ W TYCZYNIE
    Zespół Szkół w Tyczynie w podejmowanych działaniach stara się uwzględniać potrzeby edukacyjne uczniów, wychodzić naprzeciw ich aspiracjom i oczekiwaniom. Celem szkoły jest przygotowanie młodzieży do aktywnego funkcjonowania we współczesnym świecie oraz wskazanie jej dalszych dróg rozwoju.
baner

TOP EDUK POLIC17 18

top 2

top bezpol17 18

Jubileusz 70-lecia LO

Odwiedziło nas

3896993
Dzisiaj
Wczoraj
W tygodniu
Tydzień temu
W miesiącu
Miesiąc temu
Razem
101
586
2356
4153
4830
29428
3896993

7.64%
16.19%
3.34%
0.38%
0.49%
71.95%

Your IP:18.117.81.240

Gościmy online

Odwiedza nas 7 gości oraz 0 użytkowników.

Jesteśmy na Facebook-u

plakat projektu

Ciekawy wykład

W czwartek 6 lutego 2014r. o godzinie 17.30 w Bibliotece Publicznej w Tyczynie odbył się wykład prof. dr hab. Kazimierza Ożoga zatytułowany: ,,Dlaczego wszyscy powinniśmy dbać o poprawność języka polskiego?"

Profesor dr hab. Kazimierz Ożóg jest językoznawcą, znanym w Polsce popularyzatorem wiedzy o kulturze. Od początku do samego końca mówił bardzo ciekawie i interesująco, żartował. Bardzo ceni nasz język, mówił o nim, że jest piękny, bogaty i niepowtarzalny. Chciał nam uświadomić, że język jest olbrzymią wartością w życiu. Wyróżnił 3 powody, dla których powinniśmy pracować nad językiem polskim. Pierwszy powód to powód osobisty, gdzie język jest pierwszą i najlepszą ekspresją osoby. Mowa jest głównym ośrodkiem precyzowania myśli. Dobrze, gdy jest przyjazna i sympatyczna. Praca nad językiem jest wyzwaniem dla każdego człowieka, należy go polepszać. Jeżeli pracujemy nad nim - to pracujemy równocześnie nad sobą. Język pomaga myśl ująć w słowa, dać odpowiednie słowo rzeczy. Drugim powodem, który profesor poruszył to powód grupowy. Rozpad grupy rozpoczyna się od rozpadu języka. Język w grupie porównuje się do najdoskonalszego narzędzia działania w niej. Ostatni powód - powód narodowy. Język jest największym ośrodkiem działania patriotyzmu. Jesteśmy wszyscy jedną kulturą i język przekazuje język wcześniejszych pokoleń. Stare elementy języka zmieniają się, mają całkiem inne znaczenia. Profesor Ożóg na koniec pierwszej części zacytował takie wyrażenie: ,,skutun okonebat skutis" co oznaczało ,,tarcza przeciw tarczy", które było zawołaniem bojowym narodu.

Drugą część wykładu prof. dr hab. Kazimierz Ożóg poświęcił językowi współczesnemu. Na kulturę polszczyzny współczesnej działa 5 narracji oraz 5 prądów. Było tu, troszkę ciekawiej, szczególnie dla młodych ludzi, ponieważ wykładowca posługiwał się często językiem bardziej młodzieżowym. Opowiadał o 5 prądach, do których należą: KONSUMPCJONIZM, który zmienia polszczyznę radykalnie i gwałtowanie (język łączy się z reklamą czy też medialnością), MEDIALNOŚĆ, np. nietypowe nazwy zespołów (,,Piersi'', ,,Big Cyc"), REWOLUCJA INFORMATYCZNA, która jest dawną kulturą pisaną, kulturą nowej piśmienności obrazkowej, co miało miejsce w przeszłości, KULTURA AMERYKAŃSKA, np. wyraz - sorry oraz POSTMODERNIZM, co oznaczało wzniesienie tabu - ,,Moja wolność nie ogranicza twojej wolności". Na sam koniec wykładu profesor przeczytał nam fragment swojego wiersza, który niedawno został wydany. Jego tematem było słownictwo młodzieżowe w świecie współczesnym.

Bardzo miło wspominam to spotkanie. Okazało się, że dużo rzeczy jeszcze nie wiedziałam o polskim języku. Język nasz jest bogaty i bardzo precyzyjny. Warto było poświęcić te 2 godzinki i spędzić je na wesoło z innymi słuchaczami. Czekam z niecierpliwością na kolejny wykład. Słowa mają moc niesamowitą.

Image29.jpg

Zdalna Szkoła

plakta dof zdalna szkola small

Program "Poznaj Polskę"

poznaj p mini

filmy o szkole

Do wakacji pozostało
maj 2024
ponwtośroczwpiąsobnie
12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031

 

policja podkar

logo-sluzba s

 

  policja w sluzbie

 ipn

Logo WSPIA s

 

    

 

 

 

 

  

 

Zespół Szkół w Tyczynie. Utworzono dzięki Joomla.